KURUMSAL

ANASAYFA KURUMSAL

Emin Raf Mağaza Donanımları - Kale Dekorasyon LTD. ŞTİ.

MAĞAZA TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

                                                                      

 

           Tekstil, ayakkabı, kozmetik, teknoloji, çanta, gıda ne mağazası olursa olsun satışları arttıracak, müşterilerin bizi tekrar ziyaret etmesini sağlayacak, akılda kalıcılığı arttıracak en önemli hususlardan biri de mekanın tasarımıdır. Fakat mağaza dekorasyonu hiçbir zaman ürünlerin önüne geçmemelidir. Asıl hedefimiz her zaman ürünleri vurgulamak, ürünlerin satışını arttırmak, ürünlerin görünürlüğünü arttırmak, müşteriye rahat   geçiş alanı sağlamaktır. Asıl hedeflerin önüne geçen, daha çok dikkat çeken tasarımlar bizi başarıya ulaştıramaz.

            Mağaza tasarımında dikkat etmemiz gereken hususları maddeler halinde inceleyelim;

1.      RAF VE RAF SİSTEMLERİ : Mağaza dekorasyonunda kullanacağımız raf sistemleri sergileyeceğimiz ürün çeşidine, ürün boyutuna uygun olmalıdır. Mesela tekstil mağazalarında yaz ve kış sergilenecek ürünlerin boyutlarının farklı olduğu göz önünde bulundurularak, hareket ettirilebilir raf sistemleri kullanılmalıdır. Uzun duvarlarda tek çeşit raf ve raf sistemleri kullanmak yerine, duvarı belirli bölümlere ayırarak birkaç çeşit duvar raf sistemi kullanmak müşterinin algısını arttırır, görsel olarak tasarımın daha zengin durmasını sağlar. Bir bölüm duvardan duvara raf sistemi ile kaplanıp, başka bir bölüm dikme sistemli raf sistemleri ile dekore edilebilir. Hatta bayan, erkek, çocuk veya çeşitli kategorilerle ayrılması gereken mağazalarda bu bölümlerin farklı renklerde veya farklı tasarımlarda yapılması algıyı güçlendirir. Raf sistemlerinin aynı zamanda aşırı sık ve müşterinin ürüne ulaşmasını engelleyecek şekilde tasarlanmaması gerekir. Mesela yüksekte olan bir raftaki ürünlere müşteri kendi çabası ile ulaşamaz. Bu da ürüne ulaşmayı engeller. Veya orta alana çok fazla askılık vs. koyarak geçiş alanlarını daraltmak da müşterinin ürüne ulaşmasını engeller.

2.      IŞIK : Tasarlanacak her mekanın ışığı tasarımın sonucunu büyük ölçüde etkiler. Tasarım ne kadar güzel olursa olsun yetersiz ışıkta kendini belli edemez. Doğru ışığın bulunması tasarımın başarısı ve ürünlerin görünebilirliği için çok önemlidir. Magazalarda genelde dört çeşit aydınlatma bulunur. Vitrin aydınlatması, kasa bankosu, kabin vs gibi bölümleri kapsayan aydınlatmalar, mağaza ürünlerine vurgu yapan aydınlatmalar, genel aydınlatma diye geçen tavan aydınlatması…

3.      KABİN : Mağaza içerisinde yeterli kabin alanı ve adeti olması müşterinin konforu açısından önemlidir. Yetersiz kabin adeti olan mağazalarda müşteriler daha fazla bekleyeceği için müşteri memnuniyeti açısından olumsuz bir etki sağlar.

4.      RENK :  Magaza tasarımında kullanılan renk hiçbir zaman ürünlerin önüne geçmemelidir. Her zaman ürünler daha ön planda olmalıdır. Açık renklerin kullanılması dekorasyonun başarısı için daha doğru bir tercih olur.

5.      GİRİŞTE SAĞ KISMIN ÖNEMİ : İnsanın doğasında sağ odaklı davranışlar çoğunluktadır. Bu nedenle kapıdan girildiğinde ilk olarak sağ taraf dikkatimizi çeker. Bu nedenle satış odaklı mağazalarda sağ kısım daha canlı ve mağazanın tarzını yansıtır nitelikte tasarlanmalıdır.

6.      AKSESUAR: Tasarımı zenginleştirici aksesuarlar kullanımı dekorasyonun daha şık gözükmesini sağlar. Fakat çok fazla ve çok büyük aksesuarlar kullanılması göz yorulmasına ve ürünlerin farkedilirliğinin azalmasına neden olabilir.

7.      DIŞ CEPHE:  Müsteriler bir mağazayı ilk olarak dısarıdan görürler. Mağazaya girmeye karar vermeleri için öncelikle dış cephenin düzgün ve dikkat çekici olması gerekir. Mimarlıkta tasarlanan iç mekanın yanı sıra dış mekan da çok önemlidir.

 

     Bunlar dışında mağazanın birkaç yerine ve banko çevresine reklam panoları, afişleri yerleştirmek mağazanın müşterinin bilinçaltındaki kalıcılığını arttırır. Tüm bu hususlara dikkat ettiğimizde başarılı ve sonuç odaklı bir tasarım yapmış oluruz.

 

                                                                                          EMİN RAF VE MAĞAZA DONANIMLARI EKİBİ